Логотип

Роздільнянська територіальна громада

Одеська область, Роздільнянський район

10.04.2025 10:23

Попередження отруєння бджіл пестицидами і агрохімікатами при обробітку медоносних культур

2346a25a-760c-428a-a8f1-a51709b914da.jpg

На даний час галузь бджільництва як i галузь сільського господарства в Україні так i на території Одеської області динамічно розвивається.

Аграрне виробництво та бджільництво тісно пов’язані між собою і залежні одне від одного. Бджоли дають не лише мед чи пилок, та запилюючи сільгосп культури збільшують врожайність сільськогосподарських культур до 40%. Пасічники ж мають кращий медозбір, якщо сільгоспугіддя захищені від шкідників.

На сьогодні є актуальним питання налагодження співпраці між пасічниками, сільгоспвиробниками, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та безумовним дотриманням ними вимог чинного законодавства.

Вимоги законодавства України, щодо безпеки медоносних бджіл від отруєнь при використанні засобів захисту рослин в сільському i лісовому господарстві визначаються:

  • Законом України «Про бджільництво»   
  • Законом України «Про захист рослин»
  • «Державними санітарними правилами ДСП 8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»
  •  «Інструкцією з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин» (затверджено наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338).

В період  інтенсивного використання пестицидів, а особливо   інсектицидів на посівах  медоносних рослин виникає загроза  отруєння бджіл пестицидами, або хімічний токсикоз.

Хімічний токсикоз – хвороба дорослих особин бджолиної сім'ї і їх личинок, що викликається отруєнням бджіл пестицидами, які застосовуються для контролю розвитку і розповсюдження шкідливих для сільського та лісового господарства комах, рослин, грибків тощо. Пестициди потрапляють в бджолині сім'ї з нектаром, пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція. Токсикози виражаються в ослабленні сімей, зниженні їх продуктивності і масовій загибелі бджіл.

Хімічний токсикоз це   результат недотримання норм законодавства в сфері захисту рослин, порушень правил і санітарних вимог  застосування пестицидів як сільгоспвиробниками так і пасічниками, які розміщують пасіки на присадибних ділянках та тих, що прибувають на кочівлю з вуликами і не повідомляють власників ділянок, не проводять реєстрацію пасіки в органах місцевого самоврядування. 

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин зобов’язані:                                                                                            

До роботи із засобами захисту рослин допускати працівників,  які пройшли навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та отримали посвідчення на право роботи з пестицидами відповідно до постанови   Кабінету Міністрів України від 9 травня 2023 року  № 458.      «Порядок  одержання  посвідчення про право роботи з пестицидами»

Не пізніше, ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування,  пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 км від оброблюваних площ. При цьому необхідно вказати:

  1. точну дату обробки; 
  2. територію і культури;
  3. назву препарату;
  4. форму і методи застосування;   
  5. ступінь токсичності і строки ізоляції бджіл.
  • Після отримання повідомлення про обробіток медоносних культур пасічник має забезпечити надійну ізоляцію бджіл на термін дії препарату.
  • Для ізоляції бджіл у вуликах відповідно до конструкції вулика та способу їх утримання забезпечують гнізда вологою, належною вентиляцією та надійною ізоляцією. У день запланованого застосування засобів захисту рослин зранку, до початку льоту бджіл, льотки закривають з використанням льоткових загороджувачів із вентиляційними отворами. На ніч льотки відчиняють.
  • Пасічник, який не повідомив органи місцевого самоврядування за новим місцем розміщення пасіки про перебування пасіки, бере на себе всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин.

Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки пестициди i агрохімікати, що входять до «Переліку пестицидів i агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».                                                                                                                                                             

Суворо дотримуватися регламентів застосування в навколишньому середовищі пестицидів; 

Обробку квітучих медоносів і пилконосів в період цвітіння рослин заборонено. Обробка квітучих медоносів і пилконосів проводиться в стадіях бутонізації до початку та після закінчення цвітіння рослин.

Обмежувати застосування мікрокапсульованих препаративних форм (м.к.с., м.к.е.) внаслідок можливого виникнення випадків, коли бджоли збираають капсули i відносять ïx до вyликiв, де препарат, поступово виділяючи діючу речовину, отруює всю бджолину сім’ю.

Уci роботи з пестицидами i агрохімікатами проводити в ранкові години при мінімальних висхідних повітряних потоках, в період відсутності бджіл. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі i прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10° С;

Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) i 4 м/с (крупне - крапельне).  

Не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм i місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м, при штанговому - 300 м. Обробка посівів допускається при напрямку вітру від населених пунктів i інших об'єктів, що підлягають санітарному захисту;

Бджоляру з метою охорони медоносних бджіл від хімічного токсикозу необхідно:

1.Виконувати  вимоги  законодавства  України  з питань бджільництва.

2.Зареєструвати пасіку за місцем проживання фізичної особи a6o за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, в органах місцевого самоврядування.

3.Фізичні та юридичні особи розміщують пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності a6o користування, відповідно до ветеринарно-санітарних правил.   Розміщення пасік на земельних ділянках інших власників a6o користувачів здійснюється за ïx згодою.

4. Перевезення (кочівля) пасік до медоносних угідь здійснюється відповідно до ветеринарно-санітарних правил за погодженням з власниками a6o користувачами земельних ділянок.

Для обстеження пасіки i фіксації випадків отруєння бджіл на вимогу та за заявою власника пасіки до органів місцевого самоврядування, необхідно створити постійно діючу Комісію із встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин керуючись при цьому «Інструкцією з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин»  якa затверджена  наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та  сільського господарства України від 19 лютого 2021 року 338.

Дотримання законів України «Про бджільництво», «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати», «Про місцеве самоврядування в Україні», зустрічі, діалоги, співпраця, партнерське взаєморозуміння між аграріями та бджолярами дозволить уникнути випадків загибелі бджіл через застосування засобів захисту рослин.