Логотип

Роздільнянська територіальна громада

Одеська область, Роздільнянський район

11.11.2024 11:55

Сільгоспвиробникам усіх форм власності (Сигналізаційне повідомлення №17 від 07.11.2024 р.)

bdad55e7-22eb-4d45-8426-706b7e45050c.jpg

При проведенні фітосанітарного моніторингу відмічається міграція мишоподібних гризунів на крайові смуги посівів озимих зернових культур, озимого ріпаку та на багаторічні трави. Ранні, дружні сходи пшениці і ячменю, а отже наявність достатньої кормової бази, позитивно вплинули на популяцію мишей та полівок. По видовому складу переважають полівка звичайна (95%) і курганчикова миша (5%). При зниженні температури повітря очікується стрімке наростання чисельності гризунів.

Харчуючись сходами озимих, гризуни утворюють у посівах «прогалини». В роки масового розмноження іноді виникає потреба в пересіві пошкоджених масивів. Полівки живляться переважно зеленими рослинними кормами і швидко гинуть, якщо харчуються лише зерном. Миші, навпаки, основну енергію отримують, з’їдаючи насіння, а вразі харчування лише зеленими рослинами гинуть через 2-3 дні. Гризуни здатні завдати значних збитків сільськогосподарському господарству  не лише у польових умовах, а і в складах, зерносховищах та елеваторах.

Надалі, за сприятливих погодних умов (тепла погода, без зливних дощів та різкого танення снігу), чисельність та шкідливість гризунів зростатиме за рахунок їх переселення із місць резервації (неорні землі, лісосмуги, скирти соломи), площ після просапних та стерньових культур. Тому існує реальна загроза значних пошкоджень посівів.

Необхідно проводити систематичне обстеження сільськогосподарських посівів та неорних земель, лісосмуг на визначення заселеності угідь та чисельності колоній мишоподібних гризунів, з метою проведення ефективного та своєчасного захисту. Заходи з обмеженню чисельності шкідників доцільно проводити при перевищенні економічного порогу шкодочинності (ЕПШ), який складає 3 жилі колонії на озимих культурах та 5 жилих колоній на багаторічних травах.

Запобігає розмноженню та розселенню мишоподібних гризунів дотримання агротехнічних заходів, зокрема знищення післяжнивних решток і сходів падалиці, лущення стерні, збирання соломи і своєчасний основний обробіток ґрунту. Для боротьби з мишоподібними гризунами застосовують біологічні чи хімічні препарати (родентициди), які рекомендовані «Державним реєстром  пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». До роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли медогляд, навчання та мають Посвідчення на право роботи з пестицидами. При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись Державних санітарних правил та норм ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000-2001.


Громада у соцмережах: